Postępowanie gospodarcze po 7 listopada 2019 r.
Sprawa gospodarcza
Ustawodawca umiejscowił w przepisach kodeksu postępowania cywilnego przepis wymieniający katalog spraw, którym nadany został przymiot spraw gospodarczych, tj. takich, które będą rozpatrywane w szczególnym trybie. Zgodnie z nowym art. 458(2) § 1 k.p.c., sprawami gospodarczymi są sprawy:
- ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, choćby którakolwiek ze stron zaprzestała prowadzenia działalności gospodarczej;
- ze stosunku spółki oraz dotyczące roszczeń, o których mowa w art. 291–300 i art. 479–490 k.s.h.;
- przeciwko przedsiębiorcom o zaniechanie naruszania środowiska i przywrócenie do stanu poprzedniego lub o naprawienie szkody z tym związanej oraz o zakazanie albo ograniczenie działalności zagrażającej środowisku;
- z umów o roboty budowlane oraz ze związanych z procesem budowlanym umów służących wykonaniu robót budowlanych;
- z umów leasingu;
- przeciwko osobom odpowiadającym za dług przedsiębiorcy, także posiłkowo lub solidarnie, z mocy prawa lub czynności prawnej;
- między organami przedsiębiorstwa państwowego;
- między przedsiębiorstwem państwowym lub jego organami a jego organem założycielskim lub organem sprawującym nadzór;
- z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego;
- o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu, którym jest orzeczenie sądu gospodarczego prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu albo ugoda zawarta przed tym sądem;
- o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego opartego na prawomocnym lub podlegającym natychmiastowemu wykonaniu orzeczeniu sądu gospodarczego albo ugodzie zawartej przed tym sądem.
Dowody i prekluzja dowodowa
Ustawodawca nadając pierwszeństwo dowodowi z dokumentu, ograniczył korzystanie w procesie z osobowych źródeł dowodowych. Niektóre czynności strony będą mogły zostać wykazane jedynie dokumentem. Dopuszczalnym stanie się również zawarcie umowy o wyłączenie określonych dowodów w postępowaniu w sprawie z określonego stosunku prawnego powstałego na podstawie umowy.
W postępowaniu gospodarczym znaczenia nabierze adres poczty elektronicznej stron. Zgodnie z nowymi przepisami, pierwsze pismo w sprawie powoda oraz pozwanego powinny zawierać wskazanie adresu poczty elektronicznej lub oświadczenie o nieposiadaniu takiego adresu. Niepodanie adresu uniemożliwiać będzie nadanie pismu procesowemu prawidłowego biegu.
Niezależnie od wyniku sprawy Sąd będzie mógł obciążyć kosztami procesu w całości lub części tę stronę, która przed wytoczeniem powództwa zaniechała próby dobrowolnego rozwiązania sporu, uchyliła się od udziału w niej lub uczestniczyła w niej w złej wierze i przez to przyczyniła się do zbędnego wytoczenia powództwa lub wadliwego określenia przedmiotu sprawy.
Wyłączenia stosowania przepisów
W toku postępowania gospodarczego co do zasady nie będzie można występować z nowymi roszczeniami zamiast lub obok dotychczasowych. Wyłącznie w przypadku zmiany okoliczności powodowi przysługiwać będzie prawo żądania, zamiast pierwotnego przedmiotu sporu, jego równowartości lub innego przedmiotu, zaś w sprawach o świadczenie powtarzające się możliwym będzie rozszerzenie powództwa o świadczenia za kolejne okresy.
Tytuł zabezpieczenia
Nowelizacją wprowadzono również przepis, zgodnie z którym do wyroku sądu pierwszej instancji zasądzającego świadczenie w pieniądzu lub rzeczach zamiennych przepisy art. 492 § 1 i 2 k.p.c. stosuje się odpowiednio. Oznacza to, że wyrok z chwilą wydania stanowi tytuł zabezpieczenia, wykonalny bez nadawania mu klauzuli wykonalności.